Jaunpiebalgas

vidusskola

Bērnu deju kolektīvs „Piebaldzēni” Čehijā

Jaunpiebalgas deju kolektīva „Piebaldzēni’ 4.-7. klašu dejotāji piedalījās 20. Starptautiskajā bērnu folkloras dziesmu un deju festivālā Luhačovicē.
Tas ir prestižākais bērnu folkloras festivāls visā Eiropā. Programmā piedalījās 24 bērni ar dejām un rotaļām. Skolotājas Dace Circene un Daira Alksnīte sagatavoja programmu un pašas muzicēja festivālā kopā ar Māru Vīksnu un Ilzi Koveri. Ceļojums ilga no 12. -17. septembrim. Izbraucām piecos no rīta. Pirmā diena pagāja ceļā ar autobusu līdz Polijai, nakts viesnīcā.
Otrā rītā agri devāmies ceļā uz Čehiju. Ieradāmies ap vieniem festivāla pilsētiņā. Pēc pusdienām rādījām programmu koncertu organizatoriem. Katrs izvēlējās savu programmu, saliekot dejas pēc savām vēlmēm. Vakarā bērni atpūtās baseinā. Kopā sanākšana viesnīcā ienesa dzīvību. Reizē ar klusās stundas iestāšanos, tika salikta nākošās dienas programma.
Trešajā dienā desmitos uzstāšanās Luhačovicē. Piebaldzēni dejoja pirmie, tāpēc varēja noskatīties visu koncertu. Uzstājās tikai viesu kolektīvi – armēņi, bulgāri, indieši; mūsu bērni sadraudzējās ar indietēm no Bombejas, viņas brauca ar mūsu autobusu. Krāšņie tērpi un dejas izsauca sajūsmu skatītājos. Tad divu stundu ekskursija pa pilsētu. Pēc pusdienām koncerts Požlovicē. Ieradāmies laicīgi, un bija laiks foto sesijai ar skaistajām Indijas princesēm. Pēc divām lietainām dienām, šī bija saulaina un silta. Visi dalībnieki varēja vērot citu kolektīvu priekšnesumus. Arī citur pilsētā notika koncerti, kur uzstājās čehu kolektīvi.
Ceturtā diena. No deviņiem līdz vienpadsmitiem mēģinājums diviem koncertiem un noslēguma uznācienam. Kamēr bērni mēģināja, apskatījām čehu amatnieku tirdziņu – piparkūkas, lelles no māla, magoņu galviņām, kukurūzu lapām, kas īpaši sajūsmināja. Lelles saliktas grupiņās, kas attēlo dažādas sadzīves ainas – muzikanti spēlē instrumentus, sievietes ar dažādiem tērpiem lauku darbos, sižeti no Bībeles. Stikla un tekstila rokdarbi. Amatnieki rādīja apmeklētājiem savas amata prasmes. Pēc pusdienām bērni pusstundu dejoja ielu koncertā. Laukumā pie skatuves katram kolektīvam bija ierādīta vieta. Publika varēja vērot visus priekšnesumus vienuviet. Šī programma balstījās uz dažādām rotaļām, un bērni paši jutās ļoti atraisīti. No  14.00 – 16.00 gala koncerts ar filmēšanu. Daudz skatītāju. Te piedalījās arī čehu labākie folkloras kolektīvi, rādot dažādas rotaļas un dejas ar dziedāšanu. Koncertu vadīja fantastiska čehu meitene apmēram deviņus gadus veca un puisis, kurš tēloja vecmāmiņu, kas neļauj bērniem rotaļāties, bet liek strādāt. Humora pilni teksti savija koncerta priekšnesumus un publika smējās par asprātībām, kas raksturīgas čehu tautai. Pēc vakariņām no 19.30 – 22.00 viesojāmies kultūras namā. Sadraudzības vakarā piedalījās visi dalībnieki. Katrs rādīja savu priekšnesumu, pārējiem tas bija jāiemācās un jādejo līdzi. Čehu muzikanti rādīja deju, ko pavadīja jautra muzicēšana. Muzikanti spēlēja gan uz galvas, gan ejot, gan guļot. Vislabāk izskatījās puisis ar kontrabasu, kurš visu to darīja ar lielo instrumentu. Piebaldzēni dejoja kopā ar indietēm un priecājās par košajām dāvaniņām. Tikmēr kolektīvu vadītāji tikās citā zālē, lai savstarpēji iepazītos.
Piektā diena. Agri devāmies uz Zoo dārzu. Pusotras stundas skrējienā izbaudījām parka eksotiku. Visvairāk patika žirafe, kas aiz stikla pielika savu galvu pie mūsu rokām un ar mēli laizīja stiklu. Kalnu reljefs ar dažādiem koka un akmens veidojumiem radīja pirmatnējās dabas iespaidu. Dzīvnieki un putni, tuvojoties cilvēkiem, sāka demonstrēt dažādus trikus. Lauvas dārzā apmeklētājus no dzīvnieka šķīra elektriskais gans un grāvītis, bet pie ķenguriem varēja ieiet sētā, bet pie taciņas dzīvnieki pastaigājās pavisam tuvu. Eksotiski putni, kādi nav redzēti mūsu ZOO, gorillas, pastaiga pa parku, tas viss kopā sniedza patīkamu atpūtu. No 13.00 – 14.00 gājiens pa pilsētiņu līdz estrādei, dejojot un dziedot. 14.00.-16.00 gala koncerts. Koncerta vadītāji – mazā meitene un puisis, kurš tēloja meitenes brāli stāstīja par zemēm, no kurām nāk dalībnieki. Pasakas par dzintara ceļu no Rīgas līdz Stambulai, par armēņu viesmīlību, bulgāru kalniem un tālo Indiju ievadīja katras valsts priekšnesumu. Ļoti jaukas bija čehu rotaļas par maizes cepšanu, kur meitenes baltos lakatos tēloja kukulīšus, kurus nesa cauri krāsnij. Puiši, beidzot darbu, no cepurēm izpurināja baltus miltu mākoņus. Noslēgumā visi dejoja čehu deju, ko bija iemācījušies draudzības vakarā. Ar festivāla melodiju izskanēja koncerts. Prieks par piedzīvoto un cerības atkal doties uz kādu citu festivālu, lai satiktu jaunus draugus.
Mājupceļš un nakšņošana Polijā un atgriešanās Jaunpiebalgā tieši  01.00 naktī.
Paldies bērniem, kas mums divpadsmit pieaugušajiem skolotājiem un vecākiem sagādāja jauku ceļojumu. Mums ir fantastiski bērni, ar viņiem ceļot kopā bija viegli.
Īpaši  paldies mūsu jaukajiem šoferīšiem Raitim un Valdim no Valmieras SIA RAMARE TOURS un gidam Jānim Strēlim. Šoferīši rūpējās par omulību autobusā, draudzīgā attieksme un humors visa brauciena laikā ceļojumu padarīja vēl patīkamāku, smējāmies līdz asarām. Jānis rūpējās par pusdienām autobusā, vadīja ekskursijas un plānoja mūsu dienas režīmu. Pateicoties viņiem, mēs daudz ko redzējām un visur bijām laikā. Bērni brīnišķīgi izmantoja savus brīvos brīžus, lai atpūstos starp koncertiem un mēģinājumiem, viesnīcas apkārtnē izmantojot trenažierus, slīdkalniņus un karuseli. Autobusā un vakaros spēlēja spēles. Paldies mīļajām skolotājām – Dacītei un Dairītei, kuras bija gan ceļojuma vadītājas, gan skolotājas, gan koncerta muzikantes. Vecākiem, kuri rūpējās par saviem ceļojuma audžubērniem un šoferīšu vakariņām. Lieliskā darba organizācija palīdzēja izbaudīt burvīgo ceļojumu pa skaisto Čehiju. Paldies vidusskolas direktorei Ullai Loginai, kura mūs atbalstīja, novada domei, SIA „Piebalgas alus”, AS „Rankas piens”, Z/S „Ķelmēni”, Tīnas vecmāmiņai par pīrāgiem, Jānim Žagariņam par cītaru. Vislielākais paldies vecākiem, kuri saposa bērnus ceļam, atlicināja naudiņu un visus šos gadus pacietīgi pavadīja savus bērnus uz mēģinājumiem un koncertiem. Rezultāts ir brīnišķīgs – labi audzināti bērni, ar dejotāja stāju un labestīgu attieksmi vienam pret otru. Ceļosim atkal!
Informācija par festivālu atrodama YouTube Tonda Vrba,  Luhačovice 20. folkloras festivāls.
Filmētie materiāli tika sagatavoti diska izdošanai par folkloras festivālu un Youtube. Tur var redzēt visu dalībnieku priekšnesumus, gājienu, tirdziņu un interviju ar Daci Circeni. Par mūsu ceļojumu video un foto dienasgrāmatu varēs skatīties Jaunpiebalgas mājas lapā.

Skolotājas Baibas Kalniņas teksts un foto.